Marta Szulik, ginekolog i położnik

Dwie strony medalu (cz.1)

Wywiad z lek. Martą Szulik, ginekologiem i położnikiem współpracującym z Kliniką Dea Salus.
- Nasza rozmowa rozpocznie się od niewesołych faktów: w Polsce rocznie odnotowuje się 3500 nowych zachorowań na raka szyjki macicy, a wśród pacjentek w wieku 21-24 przejściowe zakażenie wirusem HPV dotyczy nawet 80% zbadanych…

- Do 25 roku życia dominują zachorowania na raka jajnika. W przedziale między 20 a 44 lata przeważają nowotwory szyjki macicy i jajnika. U kobiet w wieku 45-64 najczęściej występują: rak trzonu macicy, a w następnej kolejności rak jajnika i szyjki macicy. Trzeba stwierdzić, że nieródki są w grupie ryzyka kobiet mogących zachorować na następujące nowotwory: piersi, trzonu macicy oraz jajnika.

- Na ile jest skuteczna szczepionka przeciwko wirusowi HPV, który przyczynia się do powstania raka szyjki macicy? 

- Szczepionki mają na celu redukcję ryzyka wystąpienia infekcji wirusowej. Na rynku dostępne jest kilka szczepionek, których skuteczność w zapobieganiu przetrwałemu zakażeniu wirusem HPV może sięgać nawet 97%. Szczepione powinny być osoby jeszcze przed rozpoczęciem współżycia płciowego. Najlepiej pomiędzy 12 a 13 rokiem życia.

- Wśród czynników wpływających na rozwój raka szyjki macicy są między innymi przedwczesna inicjacja seksualna (przed 16 rokiem życia), mnogość partnerów, ryzykowne zachowania seksualne. Ważną rolę odgrywa także dieta…

- Dieta bogata w owoce i warzywa ma działanie protekcyjne, jednak jednym z głównych czynników ryzyka pojawienia się raka szyjki macicy jest…palenie papierosów. Wpływ na rozwój choroby mają również zarażenie wirusem HIV, współistnienie innych chorób przenoszonych drogą płciową, wielokrotne ciąże, jak i antykoncepcja hormonalna. 

- No właśnie, ma ona wielu zwolenników i przeciwników…

- Jak każde działanie, także antykoncepcja doustna ma „dwie strony medalu”. Rzeczywiście zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi, szczególnie gdy kobieta zacznie stosować antykoncepcję jako nastolatka. Po 10 latach od zaprzestania stosowania antykoncepcji doustnej poziom zagrożenia zachorowaniem wraca do normy. Zwiększa się również zachorowalność na raka szyjki macicy. Natomiast jednoczenie zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka trzonu macicy oraz raka jajnika. Co więcej ryzyko maleje wraz z czasem stosowania antykoncepcji doustnej. Natomiast pocieszające jest to, że w Polsce liczba zachorowań na raka szyki macicy i zgonów z tego powodu ciągle się zmniejsza.
C.d.n.

Wywiad pochodzi z nr 1 kwartalnika Life Club: